Nasze źródła wiedzy:

Instytucje-

-Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie,

-Muzeum Wojska Polskiego,

-Instytut Archeologii i Etnologii PAN  w Warszawie,

-Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,

-Muzeum Wikingów w Danii - zdjęcia,

-Muzeum w Bergen w Norwegii -zdjęcia.

Książki :

-"Świat Dawnych Słowian" ,Zdenek Vana,

-"Zdobnictwo Wczesnego Średniowiecza", wyd .Triglav,

-"Mały Słownik Kultury Dawnych Słowian", praca zbiorowa.

-"Historia Wikingów",   Else Roesdahl.

-"Broń i strój rycerstwa polskiego w Średniowieczu", Andrzej Nadolski,

-"Stara broń w polskich zbiorach" ,Zdzisław Żygulski Junior,

-"Wikingowie", Foot & Wilson.

 

 

Przekrój ubiorów- jak widać poniżej.Krój sukni fartuchowej zależał od regionu  Skandynawii.Ogólnie tylko wiadomo ,że była zapinana z przodu broszami ,dość często "żółwiowymi" .Kobiety przepasywały się częściej pasami tkaniny niż pasami ze skóry (mało znalezisk sprzączek od pasów w grobach kobiecych). Tylko bardzo bogate osoby nosiły len i to w dodatku barwiony.Trudno chłonął barwniki,więc częściej noszono len szary lub tylko bielony ,co  od dawna oddają nasze ubiory.W zimnej Norwegii głównie noszono wełnę.Ponieważ mieszkamy w Polsce ,i większość odtwórców by oszalała od noszenia wełny podczas polskich upałów,musimy nosić ubiory w większej części lniane,choć zachowamy dużo wełnianych elementów.I jak ktoś wytrzyma,to proszę bardzo,może nosić cieńszą wełnę-da się znieść ,nawet w upale.Zachowamy również ,jak zawsze ,hierarchię i większość wojowniczek i wojów ma nosić ubiory skromniejsze na tle ubioru jarla.Choć oczywiście nie muszą chodzić całkiem na szaro .Jest dość duży wybór dostępnych barw .Z tymże nasz przedmiot zainteresowania-Norwegowie,jak podają sagi ,najbardziej lubili kolory niebieski i zielony .Jest również pełno możliwości pięknego obszycia krawędzi ubioru.Tylko raczej nie krajkami,a pasami gładkiego materiału.Wełną,lnem ,mniej jedwabiem-jest bardzo delikatny-,żeby się materiał nie "siępił" . Krajka u "dzisiejszych" wikingów to współczesny,wygodnicki wymysł.Zresztą,jak zauważono w innych grupach,nadużywany.Raczej wyszywano piękne wzory na rękawach i dekoltach ubrań.To część wikińska.Słowianie : szare lub bielone giezło obszyte krajkami we wzory ewidentnie słowiańskie.Źródła wskazują ,że to Wikingowie słynęli z zamiłowania do barwności i obwieszania się ozdobami.Słowianie nosili się właśnie w naturalnych kolorach lnu.Giezła damskie i męskie raczej były na planie litery " T ". Klin to wpływy ruskie i cecha późniejsza od epoki ,która nas interesuje.Widać ,że zamieszczając tu fakty historyczne,od razu opisuję wymogi dla Drużyny.Więc dalej : pasy Norwegów  w szerokości 2,5 do 4 cm,klamry skromne,kute i bez zdobień.Brak chwostów i zaginanych blaszek na końcach pasów . Słowianie-bardziej krajki,rzemienie do przepasania. Już nie wspomnę o pasach oficerskich z dwoma rzędami dziurek.Giezła obu narodowości i kaftany wikińskie sięgające do połowy uda ,bądź przed kolano.Zależy od zasobności w materiał.Ale nie obcisłe.Z klinami z boku,idącymi od pachy.Wykrój posiadamy z jarlem,więc będzie przymiarka i szycie.

 Miecz posiada jarl i starsza stopniem wojowniczka w pierwszej kolejności.Więc następni wojowie mają posiadać topory,saxy i ewentualnie miecze .Jest to dobra broń -sax i topór,lubiana przez wojów.Jeśli ktoś chce mieć tylko miecz i być jak jarl ,niech założy od razu własną grupę.Staramy się również trzymać rejonu,więc szukamy wzorów z Norwegii. Okrycia ogrzewające-płaszcze z tkanin,futra- wybór własny ,kto co będzie nosił.Choć oczywiście Wikingowie powinni nosić płaszcze wełniane i futra .Słowianie bardziej nosili  same futra.Ja nie podam nikomu adresów sprzedawców futer.Umywam od tego ręce.Sorki.Trzeba samemu poszukać.

Tarcze : tło brązowo -zielone ,wzór czerwony ,adekwatny do narodowości.Bez żadnego płótna,klejenia.Tylko deski obite skórą dookoła i pomalowane we wzór.Rozmiar - do 1 metra średnicy.Nam ciężko już zmienić nasze stare tarcze z płótnem,ale już wiemy,że to kolejna wygodnicka moda w reko,której ofiarą padły starsze grupy.

Zbrojnik z płytek żelaznych lub kolczuga - do pasa , to drugie na planie litery "T". Podłużne płytki na podkładach ze skóry na rękach i nogach są z epok późniejszych.Albo w ogóle nie występowały i to jakieś dziwactwo.

Rękawice ochronne również nie istniały ,ale ,że my tylko przedstawiamy historię i chcemy być w jednym kawałku,musimy je nosić.

Buty wyłącznie szyte.

Kolczyki współczesne muszą być zdejmowane,różowe,niebieskie włosy jakoś chowane .To samo z paznokciami we wściekłych kolorach. To nie jest trudne.To chyba wszystko. W razie pytań - zapraszam na priv na Grodzisku.Odnośnik na podstronie : Nabór.

  

 

Miecz z IX wieku - rekonstrukcja wykopaliska z Norwegii .Tarcza z Muzeum Historii Kultury w Norwegii w Oslo.Ubrania słowiańskie . Splot nici charakterystyczny dla lnu ,pas słowiański oraz splot tkacki zwany "psi ząb" charakterystyczny dla wełny u Wikingów.Len barwiony jagodami lub borówkami - metoda wikińska.I wisiorek  - obyczajowy dowód na tekst źródłowy z pierwszej strony.